Welcome
wypalanie blach wypałki z blach grubych

Wypalanie blach – wypałki z blach

Procesy wypalania blach to takie procesy, w których kawałek blachy jest oddzielany przez przyłożenie wystarczająco dużej siły, aby spowodować zniszczenie materiału. Najpopularniejsze procesy cięcia są wykonywane przez przyłożenie siły ścinającej, dlatego czasami określa się je mianem procesów ścinania.

Plazmowe wypalanie blach jest obecnie najczęściej stosowaną technologią w sektorze przemysłowym. Zasada działania jest bardzo prosta: w przecinarce plazmowej ostrze stanowi strumień gazu doprowadzony do stanu plazmy, który topi blachę i usuwa ją z obszaru cięcia.

Wypalanie blach

W przypadku wypalanie blach firmy oferują niezwykle dokładną obróbkę i profesjonalne usługi w różnych zastosowaniach: cięcie laserowe, cięcie tlenowo-paliwowe i wypalanie blach. Umożliwiają one cięcie wszystkich materiałów przewodzących prąd elektryczny. Cięcie płomieniowe, choć również nadaje się do cięcia grubych metali, jest ograniczone tylko do metali żelaznych.

Gdy przyłożona zostanie wystarczająco duża siła ścinająca, naprężenia ścinające w materiale przekroczą wytrzymałość na ścinanie, a materiał ulegnie zniszczeniu i oddzieli się w miejscu cięcia. Siła ścinająca jest przykładana przez dwa narzędzia, jedno nad, a drugie pod blachą.

Wypałki z blach

Zanim specjaliści będą mogli zrobić z blachy cokolwiek, nad czym pracują, muszą ją przyciąć do odpowiednich rozmiarów, a istnieje wiele różnych metod obróbki blachy. Jeśli jesteś ciekaw, jak ciąć blachę, oto najlepsze sposoby wypalanie blachy.

Wypalanie blach i cięcie plazmą drobnoziarnistą są podobne do cięcia płomieniowego, oba mają zbyt dużą strefę wpływu ciepła, jednak precyzja jest znacznie lepsza niż w przypadku cięcia płomieniowego, a prędkość również znacznie wzrosła, co sprawia, że wypalanie blach staje się główną siłą w obróbce blachy średniej.

Wypalanie blach grubych

Przecinarka do blachy jest sercem małych zakładów przemysłu metalowego. Zasadniczo maszyna do wypalanie blachy jest obsługiwana ręcznie i przeznaczona jest dla średniego i małego przemysłu.

W tej metodzie do cięcia materiału wykorzystuje się gorącą plazmę. Plazma płynie z dużą prędkością w zwartym strumieniu, tworząc bardzo precyzyjne cięcie. Koszt stosowania tej metody jest bardzo atrakcyjny i stanowi o jej popularności. Wiadomo, że wypalanie blach jest szybkie, ale nie tak szybkie jak laserowe.

Jak działa cięcie i wypalanie blach? Tylko dogłębna wiedza i doświadczenie pozwalają określić prześwit, kształty i wymiary wykrojnika i matrycy. W rzeczywistości muszą się one poruszać płynnie i precyzyjnie, z zachowaniem kryteriów konstrukcyjnych matrycy i w zależności od materiału, który ma być wypalany, oraz wymagań rysunku klienta.

Niezależnie od tego, czy są to stempel i matryca, czy też ostrze górne i dolne, narzędzie znajdujące się nad blachą wykonuje szybkie uderzenie w dół blachy, która spoczywa na narzędziu dolnym. Pomiędzy krawędziami górnego i dolnego narzędzia jest niewielki prześwit, który ułatwia pękanie materiału. Wielkość tego prześwitu wynosi zwykle 2-10% grubości materiału i zależy od kilku czynników, takich jak określony proces ścinania, materiał i grubość blachy.

Jak powstają wypałki z blach grubych

Wybór najlepszego narzędzia do cięcia metalu zależy w dużej mierze od rodzaju ciętego metalu, ilości, a także od poziomu doświadczenia użytkownika. Kilka cięć tu i ówdzie wymaga znacznie innego narzędzia niż np. masowe wypalanie blachy falistej na nowy dach.

Cięcie laserowe charakteryzuje się dużą elastycznością, szybkością cięcia, wysoką wydajnością produkcyjną i krótkim cyklem produkcyjnym, dzięki czemu zdobyło szerokie uznanie klientów.

Cięcie metalu to niebezpieczna praca. Gdy narzędzie tnące dotknie metalu, gorące, ostre fragmenty zostaną wyrzucone w powietrze i mogą Cię skaleczyć lub poparzyć.

Palnik acetylenowo-tlenowy. W tym narzędziu miesza się tlen z acetylenem (gazem węglowodorowym) ze zbiorników, a po zapaleniu dyszy płomień o wysokiej temperaturze umożliwia cięcie grubych kawałków metalu, co jest niemożliwe przy użyciu innych metod. Opalarka jest szybsza i cichsza niż piła, ale jej prawidłowe użycie wymaga pewnej wprawy.

Większość z tych metod nie pozostawia zadziorów ani ostrych krawędzi, jeżeli są stosowane prawidłowo. Jeśli tak się dzieje, oznacza to, że cięcie jest zbyt szybkie lub że ostrze jest zbyt tępe. Aby usunąć zadziory, skorzystaj z pomocy narzędzia do usuwania zadziorów, pilnika do metalu lub zamocuj tarczę listkową na szlifierce kątowej, aby wygładzić metalowe elementy.

Tradycyjne urządzenia do wypalanie blachy to przede wszystkim (sterowane numerycznie i nie sterowane numerycznie) nożyce, prasy, cięcie płomieniowe, wypalanie blach, cięcie wodą pod wysokim ciśnieniem itp.