Strona główna -->Kategoria: -->Okolica
Okolica

Będąc u nas gościem, polecamy poświęcenie kilku godzin na zwiedzenie lokalnych atrakcji turystycznych.

Malbork - stara stolica Krzyżaków proponuje podróż w przeszłość, a dokładnie w średniowiecze! Odtworzone starodawne wnętrza, wyroby z porcelany, fajansu, unikalny zbiór bursztynu czy fragment centralnego ogrzewania po raz pierwszy zastosowanego w Europie wprowadzają zwiedzających w atmosferę prostego życia średniowiecznych rycerzy zakonnych.

Z myślą o turystach przygotowano widowisko historyczne "Światło i dźwięk", nocne zwiedzanie zamku, turnieje rycerskie, biesiady w zabytkowych salach zamku oraz liczne koncerty. Od pięciu lat w okresie wakacyjnym organizowana jest dwudniowa impreza pn. "Oblężenie Malborka". Wówczas malborska twierdza zamienia się w tętniące życiem średniowieczne miasteczko. Obejrzeć można rycerskie turnieje, popisy ulicznych grajków, wziąć udział w prawdziwych biesiadach przy stołach uginających się od jadła, a także zrobić zakupy na średniowiecznym jarmarku.

Zamek w Malborku wzniesiony został przez Krzyżaków w latach 1274-1457. W grudniu 1997 roku zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Ta największa gotycka warownia na świecie przyciąga co roku około pół miliona turystów.

W Malborku warto zwiedzić także Kościół św. Jana Chrzciciela, Ratusz staromiejski, Bramę Mariacką oraz Bramę św. Ducha (Garncarską).

Frombork - "klejnot Warmii" - przyciąga turystów atrakcyjnym położeniem nad Zalewem Wiślanym oraz licznymi zabytkami polskiej kultury. Dzięki portowi i żegludze Frombork oferuje przejażdżki po zalewie, rejsy do Rosji oraz Krynicy Morskiej. Kursują również okrężnie statki do obwodu Kaliningradzkiego.

Przepiękne tereny, niezapomniane widoki sprawiają, że wycieczka statkiem lub wodolotem staje się niezapomnianym przeżyciem!

W zimie Zalew Wiślany bardzo szybko zamarza i staje się nie lada atrakcją dla łyżwiarzy. Płytkie wody przy zachodniej stronie mola - do 100 m od brzegu głębokość nie przekracza 1 m - zapewniają bezpieczeństwo przy uprawianiu tego zimowego sportu. Zamarznięte wody zalewu zachęcają również do przejażdżek bojerami.

We Fromborku znajduje się kompleks obiektów Wzgórza Katedralnego, który został zaliczony do zerowej klasy w światowej klasyfikacji ochrony zabytków kultury materialnej. Zespół Katedralny powstał na środkowym wzgórzu. Warto zwiedzić katedrę oraz pałac biskupi z kapitularzem.

We Fromborku większość lat z okresu 1510-1543 spędził wielki astronom Mikołaj Kopernik. Prowadził tam obserwacje astronomiczne i pisał swe główne dzieło De revolutionibus orbium coelestium. Prochy Mikołaja Kopernika spoczywają we fromborskiej katedrze. Zwiedzający mogą wziąć udział w specjalnie przygotowanym seansie w planetarium lub nocnym pokazie nieba w obserwatorium. We wnętrzu wieży Radziejowskiego zawieszono wahadło Foucaulta - przyrząd, który umożliwia naoczną obserwację ruchu obrotowego Ziemi wokół własnej osi.

Pasłęk - historyczna nazwa Holland, leży na Powiślu nad rzeką Wąską. Prawa miejskie uzyskał w 1297 roku. W 1997 roku miasto obchodziło swoje 700 lecie. Miasto posiada współcześnie odbudowany zamek z początku XIV wieku, bardzo dobrze zachowane średniowieczne mury obronne z dwiema bramami, ratusz z XIV wieku, dwa kościoły z XIV i XVI wieku oraz inne ciekawe zabytki. Także w okolicy znajdują się liczne zabytki i atrakcje turystyczne. Niewątpliwą atrakcją Pasłęka jest ciągle odbudowywana starówka.

Z Pasłękiem wiąże się też tajemnica. Wiele źródeł właśnie Pasłek podaje jako miejsce ukrycia skarbu – bursztynowej komnaty.

Pasłęk jest miejscem, gdzie latem na niebie królują balony – tworzy to niepowtarzalną scenerię.

Rzeczna – miejscowości położona niedaleko Pasłęka. Jest głównie znana za sprawą stadniny koni. Hodowlę tych wspaniałych zwierząt zapoczątkowano w 1947 roku. Dziś stadnina posiada dużą renomę. W Rzecznej organizowane są prestiżowe zawody.

W swojej ofercie Stadnina Koni Rzeczne posiada pełny zakres usług o charakterze rekreacyjno - sportowym. Wszyscy zainteresowani poznawaniem tajników pracy z końmi, nauką jazdy konnej, oraz nauką skoków przez przeszkody mogą spełnić tutaj swoje marzenia.

W Stadninie znajduje się muzeum z kolekcją bryczek i powozów z początku XX wieku. Bujna flora, czyste powietrze i rzadkie w innych regionach kraju okazy fauny sprawiają, iż do Rzecznej przyjeżdżają nie tylko miłośnicy turystyki konnej, ale także osoby lubiące spełniać wolny czas w otoczeniu natury.

Kanał Elbląski - jest unikalnym systemem wodnym łączącym kilka zachodnio-mazurskich jezior z Zalewem Wiślanym. Polega on na pokonywaniu 100-metrowej, prawie naturalnej występującej w tym regionie, różnicy poziomów wody przy pomocy systemu śluz i pochylni. Te ostatnie są szynowymi urządzeniami wyciągowymi napędzanymi mechanicznie siłą przepływu wody.

Ten, światowej klasy zabytek, ciekawy przykład hydrote- chniczny, zaprojektowany na początku XIX w., przez holenderskiego inżyniera Jakoba Georga Steenke pracującego na dworze Fryderyka I i II w celu gospodarczego połączenia wodnego Prus Wschodnich (niem. "Oberland") z Bałtykiem - prawie 20 lat czekał na rozpoczęcie budowy, (1825-1844). Różnica poziomów kanału na długości 9,6 km zmienia się o ponad 100 metrów, które statek pokonuje dzięki pięciu pochylniom, napędzanym wodą.

Mierzeja Wiślana - to piaszczysty wał na Pobrzeżu Gdańskim, ciągnący się od Gdańska w kierunku pn.-wsch. po Bałtyjsk (w Federacji Rosyjskiej). Długość jej wynosi około 60 km, szerokość 1-2 km. Oddziela Zalew Wiślany od otwartych wód Zatoki Gdańskiej, w zachodniej swej części przylega do delty Wisły.

Na terenach Mierzei Wiślanej znajdują się 3 rezerwaty:  ptaków - Ptasi Raj (nad Wisłą Śmiałą) i Kąty Rybackie (na północ od Sztutowa) oraz leśny - Buki Mierzei Wiślanej (na zachód od centrum Krynicy Morskiej).

Region ma typowo turystyczny charakter – latem przyciąga tysiące turystów. Plaże tętnią życiem. Po sztormach morze wyrzuca na plaże złoto Bałtyku – bursztyny. Najbardziej popularne miejscowości Mierzei Wiślanej to: Jantar, Stegna, Kąty Rybackie, Krynica Morska oraz Piaski.

Kadyny - to jedna z najciekawszych pod względem historycznym i zabytkowym miejscowości województwa warmińsko-mazurskiego. Miejscowość ta zaliczana jest do wsi letniskowych - funkcjonują tutaj kwatery prywatne goszczące licznych w okresie letnim turystów, restauracje, kawiarnie oraz punkt leczniczy. Turyści mogą tutaj uprawiać wędkarstwo, zbierać jagody lub grzyby, a także uczyć się jazdy konnej.

W Kadynach znajduje się zespół budynków dworskich. Prastare, należące niegdyś do rodów magnackich i patrycjuszowskich, Kadyny dorobiły się w ciągy stuleci dużego zespołu obiektów zabytkowych wchodzących wskład dawnego dworu, obecnie Państwowej Stadniny Koni.

Oprawę Kadyn stanowi rozległy park przechodzący w lasy kadyńskie i graniczący z rezerwatem, gdzie występują 200-letnie buki i pojedyncze dęby.